Home

Pražský groš karel iv ražba 1346 1378

Pražský groš Karla IV. 1346-1378, original foto Pražský groš Karla I. (IV.) Mince datace 14. století, Po 1346 lokalita/místo vzniku Středočeský kraj, Kutná Hora rozměry/velikost Průměr: 2,9 cm, Hmotnost: 3,7 g materiál Stříbro technika Ražba inventární číslo H5-10220 přidat do oblíbených sdílet. poslat pohlednici podobné předměty Parvus Karla IV.. • Sběratel.com » Pražské groše » Pražský groš Karel IV Pražský groš Karel IV. Moderátoři: jacx, Nejmladší variantou myslíš ražba okolo 1346 nebo 1378 ? jacx #1598 12. 12. 2018, 21:22. Moderátor 1378 je nejmladší 1346 je nejstarší. Zboží ze stejné kategorie - Čechy Parvus 1346-1378 Karel IV. Pražský groš 1310-1346, Jan Lucemburský, jeden kus. ks. Cena: 980,- Kč / CZK: Čechy Parvus 1310-1346 Jan Lucemburský.

Pražský groš. Česká mince zavedená mincovní reformou Václava II. roku 1300 a díky bohatým ložiskům stříbra v Kutné Hoře. Pražský groš se stal náhradou za dosud obíhající denáry a brektáty. První ražené mince Václava II. měli hmotnost 3,5 - 3,7g a ryzost 923/1000 - 933/1000. Samozřejmě v průběhu téměř 250. Karel IV. (jako český král I.), 1346-1378, pražský groš, přesná novoražba z ryzího stříbra (Ag 999/1000), 2 signatury a úřední punc ryzosti, sign. P. Soušek, krásná patina. Cena 450 Kč + 65 Kč poštovne (doporučeně). Kontakt: e-mail Pražský groš byl vzorem groše míšenského, uherského a polského. Ražba byla ukončena v roce 1547, kdy byl pražský groš nahrazen tolary, viz [6]. Pražské groše však byly nadále v peněžním oběhu, který zakázal až Ferdinand III. patentem ze dne 26. 9. roku 1644. Pražský groš - v otázkách a odpovědíc Inzerát Vratislav, Karel IV., městská ražba z 1346-1378 v okrese Kroměříž, cena 890Kč, od Denáry, brakteáty, pražské a početní groše na Sbazar.cz. Popis: Pravost mince jako člen numismatické společnosti garantuji. K osobnímu předání (okr. Kroměříž) nebo minci mohu zaslat poštou

Detail nalezeného předmětu - Karel IV. (1346-1378) - 1 Pražský groš Čechy, Karel IV. (I.),1346-1378,tlustý pražský groš, přesná novoražba této velmi vzácné mince, používané jako reprezentační ražba medailového charakteru, rozdávaná panovníkem vznešeným/urozeným osobám při slavnostních příležitostech Pražský groš Karel IV - krásný stav Karel IV., 1346 - 1378 materiál stříbro 1 450 Kč Cena produktu bez doprav Pol. Karel IV. (1346-1378) Stav. V.cena. D.cena. 202. Pražský groš - dobově menší střížek 2,853 g 2/2: 170,-200, Ražbu ukončil až roku 1547 Ferdinand I., kdy groš nahradil tolar. Přesto groš platil dál a až výnos Ferdinanda III. z roku 1644 ukončil oběh groše. Pražské groše razili následující panovníci: Václav II. (1278-1305) Jan Lucemburský (1310-1346) Karel IV. (1346-1378) Václav IV. (1378-1419) Ladislav Pohrobek (1453-1457

Inzerát Karel IV. (1346-1378) brakteátový haléř se lvem,R! v okrese Kroměříž, cena 2890Kč, od Denáry, brakteáty, pražské a početní groše na Sbazar.cz. Popis: Cenná středověká ražba Karla IV. Pravost mince jako člen numismatické společnosti zaručuji. K osobnímu předání (okr. Kroměříž) nebo jej mohu zaslat poštou Předmětem aukce je mince Českého království PRAŽSKÝ GROŠ ražený za vlády KARLA IV.(1346 - 1378) * mince je ve sbírkovém stavu, nepatrně excentrická ražba typ Pinta V. c / 2 * Podívejte se na mé ostatní aukce s podobnými předměty (1346-1378), popis položky Čechy, Karel I.(IV.) Lucemburský popis položky 20. 2/2 180,-(1378-1419), Pražský groš, Hána-IX.f/1 část. nedor., m ělká ražba na rubu 18. 2/2 300,-popis položky Čechy, Karel I.(IV.) Lucemburský (1346-1378), Pražský groš, Pinta-IV.c/1 ? 19. 1-/1- 500,-popis položky (1346-1378), Pražský groš. Václav II. 1278-1305 ražba od roku 1300 WENCEZLAVS SECVNDVS: Jan Lucemburský 1310-1346: IOHANNES PRIMVS: Karel IV. 1346-1378 . KAROLVS PRIMVS : Václav IV. 1378-1419 WENCEZLAVS TERTIVS : Ladislav Pohrobek 1453-1457: LADISLAV PRIMV Pol. Václav IV.(1378-1419) Stav. V.cena. D.cena. 345. Pražský groš patina, excentr., menší střížek 2/2: 200,-230,-346. Pražský groš - var.: obrácené N.

Pražský groš - Karel IV

  1. cmistr Ondřej z Florencie (1358), 3,4882 g Pražský groš, Karel IV. (1346-1378) typ Pinta IV. c/1 (dle nové typologie VI. a/1),
  2. Detail nalezeného předmětu - Pražský groš Karel IV var.II.a/1. ražba 1348-1350
  3. Inzerát Pražský groš Václav IV. ( 1378-1419 ) v okrese České Budějovice, cena 325Kč, od Mince, bankovky, vyznamenání na Sbazar.cz. Popis: Pražský groš Václav IV. ( 1378-1419 ) A: WENCEZLAVS TERCIVS DEI GRATIA REX BOEMIE R: GROSSI PRAGENSES l

Pražský groš Karla I

Čechy Parvus 1346-1378 Karel IV. Čechy Parvus 1346-1378 Karel IV. kliknutím zvětšíte. ks. Kód: KB5105: Cena : 754,- Kč / CZK: Čechy Pražský Groš Jiří z Poděbrad 1458-1471. Dostupnost: 5 Korun(1908-ražba KB), stav 1/1+ hr., patina. Uherský dukát v nálezech mincí grošového údobí (1300-1547). Študijné zvesti Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied 14. Sborník k šesťdesiatym narodeninám dr. Ľudmily Kraskovskej, CSc. (II. časť). Nitra, 259-271. Pinta, V. 1999: Pražské groše Karla IV. (1346-1378). Chomutov Středověké mince - stručný přehled. - podrobný přehled Pražských grošů najdete v kapitole Pražský groš. Pražský groš Václava II. (1278 - 1305): Groš (Gans) , Václav IV. (1383 - 1388), Lucembursko: Groš, Jošt (1388 - 1402), Lucembursko: Půlgroš, Jan Lucemburský (1310-1346) minc *Opis na minci: Wencezlaus Secundus Dei Gratia Rex Boemie (Václav II., z boží milosti král český) a Grossi Pragenses (Pražský groš). Opis zůstával stejný, měnily se akorát jména panovníků: Václav II: WENCEZLAVS SECVNDVS (1278-1305) Jan Lucemburský: IOHANNES PRIMVS (1310-1346) Karel IV: KAROLVS PRIMVS (1346-1378 1384-Václav IV. zavádí : 1 pražský groš = 7 penízům = 14 haléřům. Postupně ryzost a kvalita těchto grošů ale klesala a tak byla ukončena jejich ražba. 1621 Jan Lucemburský 1310- 1346 Karel IV 1346 - 1378 Václav IV. 1378 - 1419 husité 1419 - 1436 Zikmund 1436 - 1437.

Pražský groš Karel IV » Sběratel

ZAKÁZKOVÁ RAŽBA REFERENCE O NÁS Otázky a odpovědi O nás Obchodní podmínky Dukát zlato 999 | Karel IV. (1346-1378) Čechy | replika mince . 7 878,00 Kč Pražský groš stříbro 999 | Ludvík Jagellonský (1516-1526) Čechy | replika mince. (1300-1305) - začal razit pražský groš; Jan Lucemburský (1310-1346) Karel IV. (1346-1378) Václav IV. (1378-1419) husitské války (1419-1436) bezkrálí (1439-1453) Ladislav (1453-1457) Jiří z Poděbrad (1458-1471) Vladislav Jagellonský (1471-1516) Ludvík Jagellonský (1516-1526) Ferdinand I. (1526-1564

Čechy Parvus 1346-1378 Karel IV

Ražby Karla IV. (1346-1378) Karel IV. je na mincích své doby uváděn jako Karel I. Přestože je považován za nejvýznamějšího panovníka, za jehož vlády dosáhlo české království největšího rozkvětu, mincovnictví za jeho vlády nadále upadalo. Kvalita pražského groše poklesla z 840/1000 až na 750/1000 Karel IV., 1346 - 1378 haléř se čtyřrázem (z let 1363 - 1373), společná ražba s Václavem IV. Záhy jej nahradily tzv. haléře se čtyřrázem. Název je odvozen ze zvláštního výrobního postupu, kdy byly nejprve ze stříbrného plechu nastříhány čtverečky, na ně pregéř (razič) vyrazil pouze po jedné straně obraz. Touto mincí byl pražský groš, Ražba je považována spíše za reprezentační (zlata bylo v českých zemích málo) a prosadila se ražba uherských florénů ražených v Kremnici. Karel I.( římský císař IV.) 1346-1378 Václav IV. 1378-1419 husité 1419-1436 Zikmund 1436-1437 Albrecht Rakouský 1438-143 Pražský groš z nálezu v Těškovicích. instituce / organizační jednotka Slezské zemské muzeum podsbírka Numismatická podsbírka typ sbírky Mince datace 14. století, 1310 - 1346 lokalita/místo vzniku Středočeský kraj, Kutná Hora rozměry/velikos Karel IV. 1346-1378, pražský groš Pinta V.c Karel IV. 1346-1378, dutý haléř s českým lvem, Sm. Tab. VII/4 Karel IV. 1346-1378, Česká Falc, fenik mincovna Lau

Nabídkový katalog na aukci dne 24

Pražský groš Václava IV. Karel IV. (1316 - 1378, vládnul od roku 1346 až do své smrti) Zachované Groše z doby vlády Karla IV. jsou ve velmi špatném stavu a podle toho váží 2,75 až 3,40 gramu a mají jakost 0,750 až 0,840. Poprvé se v českém mincovnictví setkáváme s tlustými groši - smysl jejich ražby není znám 44 Pražský groš 2/2 400 Karel IV. (1346-1378) 45 Pražský groš, Pinta II.a/1 -1/-1 600 46 Pražský groš, Pinta III. a/1 nep.nedor. -1/1 400 47 Pražský groš, Veselý 8 2/2 300 48 Pražský groš, Veselý 8 -2/-2 200 49 Pražský groš, Pinta V.c/3 260 50 Pražský groš Pinta V.c/2 -1/-1 300 Václav IV. (1378-1419) 51 Pražský groš.

Pražský groš - Stříbrňák

41 denár Cach 593, nedbalá ražba -1/1- 1100 Karel IV. (1346-1378) 42 pražský groš, Pinta typ V, nedoraž. 2/2- 500 43 pražský groš, Pinta typ V, nedoraž. +2/2+ 500 44 parvus -2/2- 400 Jošt 45 haléř, =R= 1/1 600 husité 46 flútek, nedabalá ražba, zprohýbaný -1/- 380 Ladislav Pohrobek (1453-1457) 47 Peníz Ca 64 ? 2- 8 Karel IV. 1346-1378, pražský groš Pinta IIIa1, patina Karel IV. 1346-1378, pražský groš ned.-2/2-200 99: Karel IV. 1346-1378, parvus, Sm.1, tab I/13, ražba na čtyřhranném střížku. 12 Pražský groš, dr. nedoražen, p ěkná patina, Smolík 1 1/1 1000 Karel IV. 1346 - 1378 13 Pražský groš, patina, ot řelý, Ves.1, Pinta.I.a/1 2/2- 400 14 Pražský groš, tmavá patina, ot řelý, Sm.7 3/3- 120 Ladislav Pohrobek 1453 - 1457 15 Kruhový peníz bez čty řrázu, dr. nedor., patina, Rad.16 1- 80 Ji ří z Pod ěbrad 1458. Pražský groš Pražský groš Karel IV. (1346-1378) Pražský groš, Pinta II.a/1 Pražský groš, Pinta III. a/1 nep.nedor. Pražský groš, Veselý 8 Pražský groš, Veselý 8 Pražský groš, Pinta V.c/3 Pražský groš Pinta V.c/2 Václav IV. var. číslic 6 a 2 letopočtu a) nižší číslice, slabší ražba b) vyšší číslice.

Pražský groš byl vzorem groše míšeňského, uherského a polského. Ražen byl v Kutnohorské mincovně, ale také krátkou dobu ve šlikovské mincovně v Jáchymově a lišil se šlikovským štítkem v rubním opise. Ražba pražských grošů byla ukončena roku 1547, kdy byly nahrazeny tolary Pražský groš Václava II.: Ražba mincí v Kutné Hoře probíhala v tzv. Vlašském dvoře, Půlgroše, parvy, pražské groše. pražský groš - IOHANNES PRIMUS. Půlgroš (esterlin), Jan Lucemburský, mincovna Kutná Hora: Karel IV..

Jan Lucemburský (1310-1346), Pražský groš, Kutná Hora, narubu opis Iohannvs Primvs, stav 1/ Unikátní ražba Pražský groš - 10 dukát Au Proof. Cena 69000 Kč na zlate-medaile.cz. Specializovaná medailí a numismatiky v Obecním domě v Praze, vchod z ul. Celetná ; Cena : 741,- Kč / CZK: Přepočtená cena: 29,24 EUR: Přepočtená cena: 34,69 USD: Zboží ze stejné kategorie - Čechy Pražský Groš 1346-1378 Karel IV. Uhry. Dukát Karla IV. V ražbě zlatých mincí (dukátů) pokračoval také Otec vlasti Karel IV. (vládl 1346-1378) a jeho syn, sice vzdělaný, ale na druhou stranu nesamostatný a nerozhodný Václav IV. (vládl 1378-1419). Jinak se nadále razily pražské groše, i když se postupně snižovala jejich ryzost i hmotnost

Prazsky gros bazar - Bazoš

Oe: 3 ks: Čechy, Karel IV. (1346- 1378) pražský groš, Vladislav II. (1471- 1516), pražský groš, Gdaňsk, Zikmund I. groš 1532. Z: Nálezy mincí v Čechách, na Moravě a ve Slezsku I., strana 11, položka 2944. M: Muzeum východních Čech v Hradci Králové (3 ks) Cerekvice nad Bystřicí. O: neznámé nálezové okolnost 87 Pražský groš sbírkový 1/1 2400 Jihlava 88 Městský peníz 2- 200 Jan Lucemurský 1310 - 1346 89 Pražský groš -1/2 700 90 Pražský groš mír.nedoražen 1-/1- 800 Karel IV. 1346 - 1378 91 Pražský groš blíže neurčený olám. 3/3- 8 4. Jak se nazývaly zlaté mince, jejichž ražba byla v þeských zemích zahájena za vlády Karla IV.? a) V roce 1353 navázal Karel IV. (1346-1378) na ražbu zlatých mincí svého otce Jana Lucemburského (1310-1346). Na rozdíl od něho však nechával razit zlaté mince inspirované benátskými zlatými ražbami - dukáty

Pražský groš se stal náhradou za dosud obíhající denáry a brektáty.Ludvík Jagellonský (1516-1526) - LUDOVICUS PRIMUS průměr mince 28 mm, průměrná hmotnost: 2,82 g průměrná jakost 0,437, obsah stříbra: 1,32 g Tloustka cca 4 mm, prumer cca 3,3 cm. Z boku je na jednom miste vyrazen jakysi punc Jana I. a Karla IV. se v minulosti zabývala již řada zahraničních, především pražské groše Vladislava II. běžnou součástí tuzemského oběživa, jak je zřejmé 1 CASTELIN, Karel: drobných ražbách Jana Lucemburského (1310-1346)O,. Pol. Václav II. 1278-1305: Stav. V.cena. D.cena. 17. Střední brakteát, Cach 854, naprasklý 0: 3000,-3000,-18. Pražský groš, Kutnohorský, napodobenina, Ag. Pol. Karel IV. (1346-1378) Foto: Počet: Poznámka: Stav: V.cena: D.cena: 509. Pražský groš Hal.90: 1ks: ned. 2/2-240: 240: 510. Pražský groš, pinta typ V.

Pražský groš - Vladislav II

4. Jak se nazývaly zlaté mince, jejichž ražba byla v českých zemích zahájena za vlády Karla IV? dukát; florén; aurelius; V roce 1353 navázal Karel IV. (1346-1378) na ražbu zlatých mincí svého otce Jana Lucemburského (1310-1346) Morava, nepřidělený denár z období 1100-1120, snad církevní ražba, dva ptáci držící kříž/čelně stojící postava v honosném plášti, Cach-, VP-, dosud znám jen z aukce Aurea 48/2012, RR: 1/1 Karel IV. 1346-1378, pražský groš Pinta IIIa1, patina-1/ (1516-26), od r. 1547 mělo 2 loty 3 kvintlíky (před tím přechodně 2 loty 3 kv. 1 pen.), r. 1619 kleslo na 1 lot 3 kv. 1 pen. Navazovaly ražbou na haléře, ražené od počátku vlády Václava IV. (1378-1419), kterých se počítalo nejprve 12, pak 14 na groš a kterými byly nahrazeny parvi pražské Za léta vlády Karla IV. pokleslo zrno v průměru na 870/1000 a razilo se 70 ks z jedné hřivny. Ze sklonku vlády Karla IV. se nám dochoval jedinečný mincovní řád jenž stvrdili císař Karel a jeho syn král Václav IV. v roce 1378. Jeho sepsání vyplynulo ze snah Karlových o zlepšení stavu české mince

1744 Nizozemí - Španělské, Philip IV. (1621-1665), Tolar (Patagon) 1645 Zc, minc Antverpy KM 53.1 27,87 NIEDERLANDE Willem IV.Karel Hendrik Friso,Stadhouder 1747-1751, Messingmedaille o.J. (1747) auf seine Ernennung zum Erbstatthalter. Seiner und seiner Gemahlin Anna von England Büste r. Rs: Wappenschild Nassau umgehen von den Schilden der 7 Provinzen. Franks 323. v.Loon 232 (Suppl. XXIII)

Pražský groš Numismatika SOV

Stránka 1 Výsledková listina 133. aukce ČNS, pobočka Hradec Králové ze dne 16.2.2014 A B C D F 1.Československo. 1 dukát 1978 Karel IV., orig. etue 0/0 3000. Několik týdnů před bitvou u Kresčaku v roce 1346, ve které padl jeho otec Jan, byl Karel zvolen římským králem. Po Janově smrti se automaticky stal českým panovníkem a vládl v letech 1346-1378. Pro pražský korunovační ceremoniál přikázal vytvořit novou honosnou korunu, zvanou svatováclavská Zlaté mince: Položka: Rakousko-Uhersko, František Josef I. Kvalita: Vyv. cena: Dos. cena: 1. 10 Koruna 1892 KB, 3,36g 1/1: 1.800,-1.800, Německo?, Karel IV. 1378-1978, Karel IV. na trůnu, dva znaky /Pro Prosperitate Mundi Ag, 1000, 50 mm, 50 mm, Baše neuvádí proof 650. 860.-Německo?, Karel IV. 1316-1378, poprsí Karla IV. s korunou římských císařů/ Německá orlice a český lev, dubové ratolesti a lipové listy, FROMM Pol. Vladislav II. Jagellonský (1471-1516) Foto: Počet: Poznámka: Stav: V. cena: D. cena: 654. Pražský groš: 1ks: ned. 2/2: 460--655. Pražský groš u ocasu tečk

Zlaté mince: Položka: Ferdinand V. 1835-1848: Kvalita: Vyv. cena: Dos. cena: 1. Dukát 1838 b.z. Kremnice 3,37g, Hus.2075, m.o.zprohýb., škr., otřel Dražba ČNS, pobočka v Hradci Králové Pošt. přihrádka 391, 500 05 Hradec Králové 5, tel. 603 300 354, e-mail cns-hk@seznam.cz Výsledková listina 136. aukce z 20.9.201

Stav sbírky - české království - grošové období (1300 - 1548)

Vratislav, Karel IV

Prvý groš sady pochádza z doby vlády Karola IV., Teda zo 14. storočia nášho letopočtu, presnejšie z rokov 1346 - 1378. Cisár Karol IV. bol milovaný a velebený nielen v čase svojej vlády, ale aj v nasledujúcich rokoch a storočiach až do dnešných čias, preto je aj minca z čias jeho vlády veľmi cennou pripomienkou cisárovi. Uherský dukát v nálezech mincí grošového údobí (1300-1547). Študijné zvesti Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied 14. Sborník k šesťdesiatym narodeninám dr. Ľudmily Kraskovskej, CSc. (II. časť). Nitra, 259-271. Pinta, V. 1999: Pražské groše Karla IV. (1346-1378). Chomutov Pražský groš Václava IV. - nejstarší typ . Nejstarší groše krále Václava IV. navazovaly zřejmě bez zlepšení na poslední groše Karla IV., avšak velmi záhy byla jejich jakost snížena. Hmotnost pražských grošů posledních emisí Karla IV. se pohybuje v rozmezí 2,820 - 2,976 g a jakost 0,764 - 0,795 13. U první emise. Pol. Karel IV., 1346 - 1378: Stav. V.cena. D.cena. 2706. Pražský groš, Ves.3b, Pinta III.a/1, nep. nedor., nep. exc. -1/1-280,-1000,-2707. Pražský groš, Ves.3b.

Pol. Václav IV., 1378 - 1419: Stav. V.cena. D.cena. 668. Pražský groš, Hána XVII.a/1, atypická řada, lev s velkou hlavou a zuby, ražba z let 1420 - 1423 po. V průběhu druhé poloviny 14. století, za vlády otce vlasti Karla IV. (1346 - 1378) se objevují nové dílčí jednotky pražského groše. Jsou to tzv. duté (brakteátové) haléře - starší s obrazem sv. Václava, mladší se lvem a ze sklonku Karlovy vlády i duté haléře s jeho portrétem 104. KAREL IV. (1346-78), pražský groš Smolík þ.6 þást. nedoražen 3/-2 180 105. Václav IV. (1378-1419) pražský groš, nízké písmo dvojráz, okraj nedoražen 3/-2 180 106. Václav IV., pražský groš. Vysoké písmo, obrác. S L. þásteþn nedoražen -2/-2 160 107. Václav IV., pražský groš. Nižší písmo, nedotažená korun KAREL IV. (1346-1378) vypracování otázek podle videí (Dějiny udatného českého národa) a jejich doplnění podle učebnice (str. 74 a 75) Kterého roku se narodil? - r. 1316. Kde vyrůstal? - nejdříve v Čechách, pak ve Francii. Pod kterým jménem se narodil Pražský groš byl zrušen až roku 1547 a udržel si po dobu své existence obraz i velikost. Nepodařilo se však uchovat jeho zrno (tedy kvalitu), které bylo na stálém sestupu. Zvlášť je to patrné za vlády Václava IV , kdy groše jsou již nedobrého zrna a velmi nedbalé ražby z opotřebovaných kolků, jakoby kvalita mince byla.

Karel IV. (1346-1378) - 1 Pražský groš LovecPokladu.c

- mince, jejichž ražbu zahájil Karel IV. (1346-1378) pražský groš - slavná česká stříbrná mince, poprvé ražená v Kutné Hoře r. 1300 králem Václavem II. (1285-1305) na základě mincovní reformy. V roce 1990 začala ražba│. Numismatika BARON. nejen pro sběratele. O nás. 29,24 EUR: Přepočtená cena: 34,69 USD: Zboží ze stejné kategorie - Čechy Pražský Groš 1346-1378 Karel IV. Uhry Obol 1387-1437 Zikmund Lucemburský Pražský groš jak poznat original. Pražský groš (německy Prager Groschen, latinsky grossus Pragensis, polsky grosz praski) byla stříbrná mince, kterou nechal na základě mincovní reformy, zpracované italskými právníky a bankéři, razit od roku 1300 český král Václav II Karel IV., 1346 - 1378. Dukát královský (před rokem 1356), Cast.4 (3,47 g), nep. nedor., nep. zvlněn Detail prodáno za: neprodáno dvě muly táhnou carpentum doleva, posmrtná ražba za.. Detail prodáno za: 240 000 CZK. vyvolávací cena: 200 000 CZK 1463. Herennius Etruscus - jako caesar, 250 - 25

Čechy, Karel IV., TLUSTÝ pražský groš, Ag 999/1000 Aukr

Tak například slavný italský středověký básník Francesko Petrarca (1304 - 1374) se snažil přimět k zájmu o antické mince Karla IV. (1346 - 1378) darem několika mincí, leč marně. Známé jsou naproti tomu rozsáhlé sbírky rudolfínské. Podivínský monarcha Rudolf II. (1576 - 1612) a dokonce už i jeho otec Maxmilián II Grošové období V období husitské revoluce ustává ražba pražských grošů. za vlády otce vlasti Karla IV. (1346 - 1378) se objevují nové dílčí jednotky pražského groše. 210 0,312 0,384 bílý peníz 24 0,437 2,82 nový groš 24 0,418 2,845 pražský groš 4 0,895 7,04 1/4 tolar 2 0,895 14,22 1/2 tolar 1 0,895 28,93.

Byl Karel IV

52.Jan Lucemburský (1310-1346) Pražský groš, blíže neurč. okr.-1/1- 150. 53.Karel IV. (1346-1378) Pražský groš, blíže neurč. okr.-2/3 60. 54.Česká Falc, Karel IV. Fenik z let 1356-1378, minc. Lauf. Nech. A/II/3 R z velké části nedor. 2/2 500. 55. na s. 17 /za č. 416 (1300-1305) - začal razit pražský groš; Jan Lucemburský (1310-1346) Karel IV. (1346-1378) Václav IV. (1378-1419) husitské války (1419-1436) bezkrálí (1439-1453) Ladislav (1453-1457) Jiří z Poděbrad (1458-1471 . České mince uložené v sadách oběžných mincí navíc neprošly oběhem, a tak nejsou opotřebované Těžba drahých kovů byla ve 14. století významným zdrojem hospodářského a politického rozvoje českého státu. Vedle hlavní úlohy stříbra se na tom nemalou měrou podílelo i české zlato. Technologie dolování a zpracování stříbrné rudy byla v Kutné Hoře v době vlády Karla IV. (1346-1378) dokonale propracovaná a i v následujícím období se téměř neměnila

Czech Republic - Emperor Charles IVKarel IVCharles IV of Spain - King - BiographyPortrait of Karl Habsburg-Lothringen, Karl von HabsburgVzrostle stromy prodej brno | zahradnictví brno prodej

CASTELIN, Karel: Česká drobná mince doby p ředhusitské a husitské (dále jen ČDM ), Praha 1953; TÝŽ: O drobných ražbách Jana Lucemburského (1310 - 1346) , Num. listy II. / 1947, s. 83 - 89; TÝŽ: Halé ře Karla IV. a mincovní řád z roku 1378 , Num. listy XXVI. / 1971, s. 139 - 158; JE ČNÝ, Josef - CASTELIN, Karel: 1346, začátek ražby, zlatá mince, Kolín: 1347: Karel IV. Lucemburský: Čechy: 1378, haléř se čtyřrázem, půlhaléř se čtyřrázem, zahájení ražby: 7 peněz = 1 pražský groš Ražba začala v Kutné Hoře 7lotové, 0,441g, raženo 574 peněz ze sázené hřivny - SZHK_95 str.156, dp1967_1 str.5. 5 Korona 1907 K.B. Materiál: Ag 0,900 Hmotnost: 24 g Průměr: 36 mm Uherská ražba sbírkov.. 3 255,00Kč . Přidat do seznamu přání Pražský groš Karel IV - krásný stav Karel IV., 1346 - 1378 materiál stříbro. Pražský groš - Václav IV. (1378-1419) - WENCEZLAVS TERCIVS materiál stříbro - krásný stav.. RAŽBA asi 19.STOLETÍ. R 1/1: 1000 : Keltové 2 - 1.stol.př.Kr. 85: Quinár - Hlava zprava / Kůň zleva 1,83gr-1/2: 1200: 86: Quinár - Hlava zprava / Kůň zleva 1,65gr Karel IV. 1346-1378 : 103: Pražský groš nález Plzenec 6ks-1-2-900 : Mezivládí : 104. Grošová měna, pražský groš 1300-1548. Karel IV. 1346-1378 od roku 1355 i římský císař Václav IV. 1378-1419 Zikmund Lucemburský 1436-1437 (Mezivládí) Albrecht II. Habsburský 1437-1439 Ladislav Pohrobek 1453-1457 Jiří z Poděbrad 1458-1471 Jagellonc Numismatika, někdy psáno též numizmatika (z lat. nummus = peníz, mince), je historická věda, která se zabývá platebními prostředky, především mincemi a jejich formami. Bankovkami a jinými především papírovými platebními prostředky se zabývá jiná historická vědní disciplina, notafilie.Numismatikou je také označován sběratelský obor, či oblast sběratelská.